Czym są misy tybetańskie?

Są to misy dźwiękowe, terapeutyczne potocznie nazywane tybetańskimi. Należą do grupy instrumentów akustycznych – idiofonów. Ich cechą charakterystyczną jest to, że wytwarzają wielotony nieharmoniczne. 
Są zatem instrumentami, które wytwarzane są w oparciu o tradycyjne technologie z zachowaniem powtarzalności stopu i wartościowych parametrów akustycznych. W zależności od wielkości i rodzaju misy zawierają od 5-12 różnych metali i są wykuwane ręcznie. Misy, których używam posiadają atest jakości terapeutycznej i relaksacyjnej nadany przez Peter Hess Institute w Uenzen w Niemczech.

 

 

Skąd się wzięły misy tybetańskie?

Ich dźwięk znany jest już od czasów starożytnych, jedne z pierwszych opisów mis dźwiękowych możemy znaleźć w dziele „O architekturze ksiąg 10” , w którym opisane jest zastosowanie naczyń rezonansowych w celach leczniczych i akustycznych. Misy wywodzą się z różnych kultur głównie Chin, Tajlandii, Tybetu, Indii, Japonii. Coraz częściej ich stosowanie spotyka się w Europie Zachodniej.
 

misy dźwiękowe

Wpływ dźwięku mis tybetańskich na organizm ludzki

Współpracuję z naukowcami z Politechniki Poznańskiej, którzy od wielu lat zajmują się badaniem dźwięku i wibracji oraz jego wpływem na organizm ludzki.

Badania, które prowadzili z użyciem mis tybetańskich pokazały pozytywny wpływ na organizm ludzki m.in:

 • w redukcji stresu
 • wyciszaniu natłoku myśli
 • w procesach usuwania toksyn z organizmu z przestrzeni międzykomórkowych
 • w likwidowaniu napięć
 • w procesie rehabilitacji w obszarze stawów, zwłaszcza kręgosłupa i gojenia ran
 • stymulująco na wszystkie meridiany i poszczególnych organów ciała1 (Tabela 1,2,3,) podobnie jak w przypadku leczenia akupunkturą
 • poprawie procesów metabolicznych i oddychania wewnątrzkomórkowego
 • wzroście motywacji do życia
 • uczestnicy często odkrywają w sobie nowe pasje do życia, co ma nieoceniony wpływ na efektywność w życiu codziennym i pracy zawodowej
 • niwelowaniu problemów z koncentracją, oddechem, zmaganiem się z ciągłym zmęczeniem, bólami pleców, karku, głowy, bezsennością, lękiem przed podejmowaniem decyzji – tzw. „wypalenie zawodowe”
1) Warto przeanalizować brzmienie, wibrację i wpływ muzyki na nasz organizm. Są instrumenty które piszczą i przyprawiają człowieka o nieprzyjemne uczucie. Zostało to zbadane przez naukowców Państwa Portalskich z Politechniki Poznańskiej, którzy wiele lat zajmowali się analizą wpływu dźwięku mis na ciało człowieka; wybranymi częstotliwościami, które wpływają na synchronizację mózgu oraz wyróżnili podstawowe stany umysłu. Więcej w tabelach nr 1,2,3.

W poniższych tabelach przedstawiono częstotliwości sygnałów wykorzystywanych w terapii. Wiele z nich występuje w dudnieniach wielotonu nieharmonicznego mis dźwiękowych:

Tab. 1 Częstotliwości korzystne dla terapii danych narządów
Organ
Częstotliwość [Hz}

Płuca

2,4-4

Nerki i układ chłonny

5-7

Śledziona

6-7

Serce

6-7,5

Układ nerwowy

7

Trzustka

7,5-8

Wątroba

8-9,5

Żołądek i jelita

7,5-10

Źródło: H.M.Portalscy Misy dźwiękowe, Właściwości i zastosowania s.73
Tab. 2 Wybrane częstotliwości synchronizacji mózgu:
l.p.
Częstotliwość synchronizacji [Hz]
Efekt

5-10

Szybki relaks i ulga w stresie

2

8-4

Medytacja

3

6-10

Kreatywne wyobrażanie

4

8-10

Szybkie odświeżanie

5

4-7

Polepszenie samopoczucia

Źródło: H.M.Portalscy, Misy dźwiękowe, Właściwości i zastosowania, Poznań 2017, s.75
Tab. 3 Podstawowe stany umysłu:
Nazwa stanu
Zakres częstotliwości [Hz]
Odczucie, stan

Beta

14-30

Czuwanie

Alfa

8-13

Relaksacja

Theta

4-7

Marzenia senne, stany medytacyjne, głęboka relaksacja

Delta 

1-3

Głęboki sen

Źródło: H.M.Portalscy Misy dźwiękowe, Właściwości i zastosowania, Poznań 2017, s.77

Dźwiękoterapia misami tybetańskimi nazywana nowoczesną medycyną energetyczną lub medytacją dźwiękiem ma wpływ na dzieci, osoby w wieku szkolnym, dorastającą młodzież, osoby dorosłe i seniorów2.

To po prostu działa, trzeba tylko umówić się i doświadczyć cudownego relaksu całego ciała i redukcji stresu.

2) Więcej na temat fizycznych właściwości dźwięku mis, analizy rozchodzenia się dźwięku można znaleźć w badaniach naukowców H.M.Portalskich; G.H. Zimny’a, A.W. Weidenfellera; Maria Anna Pabst.

Jak to działa?

Misy terapeutyczne generują wibracje, o takiej samej długości fali co fale mózgowe podczas głębokiego relaksu. Normalna częstotliwość fal mózgowych podczas czuwania to Beta. Dźwięk mis zmienia częstotliwość fal mózgowych uczestnika na Alfa (relaksacja) oraz Theta (głęboki relaks, medytacja, półsen, marzenia senne).

Misy wywołują drgania harmoniczne o częstotliwości OM lub AUM, które wpływając na współczulny układ nerwowy synchronizują fale mózgowe do wibracji misy. Misy posiadają moc energetyczną i terapeutyczną. Ułożone na ciele dostarczają silnych doznań redukcji stresu i relaksu umysłu. Woda znajdująca się w ciele jest przewodnikiem drgań wnikając do komórek ciała i organów. 

Dźwięk mis i gongów oraz innych instrumentów akustycznych podczas sesji działa na organizm wielopłaszczyznowo. Tajemnica tkwi w częstotliwościach składowych wielotonu, których dźwięk tworzy delikatne relaksujące całe ciało wibracje. Dźwięki te są w pełni słyszalne, a nasz organizm potrafi odtworzyć również wibracje wynikające z dudnień dźwięku mis wewnątrz ciała, które rozluźnia się i odpręża. 

Jest to wibracja, która wpływa pozytywnie na ciało, umysł i duszę człowieka. Masaż poprawia samopoczucie, osoba prowadzona dźwiękiem w relaks bierze bezwiednie głęboki oddech przeponowy, redukuje stres i natłok myśli. 

 

misa dźwiękowa

Jak długo trwa masaż misami tybetańskimi?

Masaż indywidualny misami tybetańskimi trwa 1,5 godziny

Masaż synchroniczny misami tybetańskimi dla dwóch osób trwa 2 godziny

Ceremonia misami tybetańskimi dla 3 osób trwa 2,5 godzinyJedna/dwie osoby to masaż misami tybetańskimi.

Więcej jak dwie osoby to ceremonia misami tybetańskimi.W jakiej pozycji leżymy podczas masażu misami tybetańskimi?

 

Masaż indywidualny misami tybetańskimi 

Masaż indywidualny misami tybetańskimi polega na ułożeniu się na materacu na brzuchu, pod stopami bolster. 

Misy układane są na ciele: stopy, łydki, uda, kręgosłup, wkoło głowy. Po wykonaniu praktyki na brzuchu osoba obraca się na plecy. Bolster znajduje się pod kolanami, ręce wzdłuż ciała. Misy kładzie się na dłonie, klatkę piersiową, brzuch, miednicę,  wkoło głowy. Dodatkowo używany jest gong wietrzny, dzwoneczki Koshi. Wykonywany jest rytuał oczyszczania kadzidłami i energetyzowania.

W pracy pomoże wygodny strój: spodnie dresowe/legginsy/koszulka sportowa, bluza, skarpetki.

 

Masaż synchroniczny misami tybetańskimi dla dwóch

polecany dla przyjaciół, dwóch bliskich osób, partnerów, małżeństwa, rodzica z dzieckiem

Osoby leżą na dwóch osobnych materacach z poduszką pod głową. Pod kolanami bolster. Podczas masażu używa się dodatkowo gongu Tam-Tam oraz Harfy Kryształowej. Wykonywany jest rytuał oczyszczania kadzidłami i energetyzowania.

W pracy pomoże wygodny strój: spodnie dresowe/legginsy/koszulka sportowa, bluza, skarpetki.

 

Ceremonia misami tybetańskimi 

Przed rozpoczęciem relaksu wykonywane są proste ćwiczenia oddechowe z elementami jogi w celu zsynchronizowania grupy. Skupienie się na ćwiczeniach pomaga szybciej wejść w fazę głębokiego relaksu, pełnego oddechu oraz wyłączeniu myśli płynących z zewnątrz.  Uczestnicy leżą na materacu w wygodnej pozycji. Podczas ceremonii wprowadzane są wszystkie instrumenty idlofoniczne misy, gongi, harfy, dzwoneczki Koshi. Misy układane są na brzuchu, kręgosłupie, dłoniach w zależności od ułożenia ciała uczestnika.

W pracy pomoże wygodny strój: spodnie dresowe/legginsy/koszulka sportowa, bluza, skarpetki.

 

Ceremonia misami tybetańskimi dla dzieci:

Wykonujemy proste ćwiczenia zamykania i otwierania oczu, poruszamy paluszkami palców i stóp, rozciągamy całe ciało, by włączyć się do grupy, pobawić się i pośmiać. Następnie dzieci obserwują i poznają każde z przyniesionych instrumentów, mogą pograć, uderzyć w misę czy poruszać wokół swojej głowy lub kolegi czy koleżanki z grupy dzwonkami koshi, sensualą, kijem deszczowym i innymi instrumentami idiofonicznym. W kolejnym etapie dzieci kładą się na dywanie i wsłuchują się w granie misami tybetańskimi.

Dzieci ubrane są jak w zwykły dzień, w którym idą do przedszkola.

W jakich dolegliwościach masaż misami tybetańskimi jest najskuteczniejszy?

Delikatna stymulacja wibroakustyczna przy prawidłowym użyciu mis działa jeszcze przez kilka godzin i dni. Badacze zauważyli pozytywne działanie w następujących obszarach:

 • redukcji stresu
 • wyciszenia umysłu i zmniejszenia natłoku myśli
 • poprawy ukrwienia i procesów regeneracyjnych
 • korzystnych zmian w psychice
 • u osób po udarach bądź urazach mózgu
 • przy afazji
 • w pracy z osobami niepełnosprawnymi
 • w pracy z seniorami 
 • z dziećmi autystycznymi
 • szczególnie u dzieci niepełnosprawnych wymagających zabiegów operacyjnych, rehabilitacji
 • u osób przewlekle chorych
 • w terapiach chorych na SM
 • szybsze zabliźnianie ran
 • odprężenia i łagodzenia bólu (już po 2-4 zabiegach), korzystne zmiany przy bólach stawowych, kręgosłupowych i migrenowych
 • zmiana napięć i ruchomości stawów
 • lekkość i odrętwienie (w miejscach większej sztywności i po dużych dawkach leków przeciwbólowych), rozchodzące się ciepło, wręcz gorąco, wibrowanie
 • silniejszy strumień, pełniejsze oddawanie moczu, lepszy komfort (już po 2-3 zabiegach), po 10-13 zabiegach zaobserwowano istotne zmniejszenie się parametru PSA (z 5,5 do 3,7 ng/ml)
 • „klikanie” w chorych uszach, zniknięcie szumów, poprawa słyszenia po stanach zapalnych ucha
 • łatwiejsze zasypianie i lepszy sen
 • rozjaśnienie i łagodzenie rysów twarzy
 • harmonizacja ciała i biopola
 • uwrażliwia na dźwięk
 • pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości
 • rozwija kreatywność

Już 5 minutowe obcowanie z dźwiękiem w zauważalny sposób uwidacznia się w manifestowaniu emocji. Powoduje spadek poziomu nadpobudliwości, afazji ruchowej, zbyt dużej gestykulacji, u osób mających problemy z zasypianiem, o niskim stopniu samooceny. Pozytywne efekty zastosowania mis sprawdzają się również w opiece paliatywnej, pomagając uczestnikom pokonać lęki, dotrzeć do głębin własnego wnętrza, uzyskując lekkość, odprężenie wewnętrzne.

Idiofony są wykorzystywane w programach edukacyjnych, terapeutycznych zarówno w ośrodkach psychoterapeutycznych, placówkach publicznych, medycznych i pedagogicznych. W Polsce coraz częściej mówi się o wsparciu dźwiękiem osób w placówkach resocjalizacyjnych i rehabilitacji, przy leczeniu schizofrenii, depresji i nerwic. Można je wykorzystać w uzyskaniu relaksu, redukcji stresu, terapii, ale także w edukacji, zarządzaniu czy innych działaniach biznesowych. Efekt drgań znany jest w fizykoterapii w odniesieniu do ultradźwięków.Czy są przeciwskazania?

Przeciwskazania to:

 • Rozrusznik (stymulator, kardiowerter serca). Ponieważ ma wbudowaną baterię. Jest to urządzenie wszczepione pod skórę koło serca wraz z elektrodami. Podczas masażu misami powstają drgania, które mogą zakłócić pracę urządzenia
 • Choroba Burgera i Raynauda
 • Kobieta do 3 miesiąca ciąży

Aktualne obserwacje własne?


Dźwięk i wibracje mają pozytywny wpływ na nasze ciało i nasz umysł.

U osób zdrowych relaksują, pobudzają kreatywność, podnoszą wibrację i zwiększają motywację.

U osób chorych dodatkowo redukują stres, łagodzą ból, wygaszają emocje i natłok smutnych myśli. Wprowadzają harmonię, wspomagają leczenie bezsenności, poprawiają metabolizm.

Dźwiękoterapia misami tybetańskimi z moich aktualnych obserwacji:

- redukuje stres

- relaksuje umysł

- poprawia samopoczucie

- obniża ciśnienie

- poprawia metabolizm

- redukuje napięcia

- zatrzymuje natłok myśli

- normalizuje wahania nastrojów

- poprawia koncentrację

Dźwiękoterapia misami tybetańskimi pozwala być bardziej świadomym siebie, rozwinąć swój potencjał. Uczestnik po kilku sesjach przestaje być więźniem przeszłości. Staje się człowiekiem zdolnym mierzyć się z problemami życia, bierze pełen oddech, dostrzega radość. 

Masaż misami tybetańskimi pomaga zmienić neurotyczne cierpienie w zwykłe cierpienie i wolność umysłu.


Kto może skorzystać z relaksacji misami tybetańskimi?

Osoby otwarte na jakość zmysłową jaką jest dźwięk, brzmienie i wibracja.

Osoby, które są odważne i nie boją się wypróbować twórczego i dynamicznego procesu regeneracji umysłu i ciała poprzez dźwięk. 

Osoby, które chcą doświadczać "uczucia błogostanu i lewitowania nad ziemią".Wartości, Wizja, Misja 

Dlaczego tym się zajmuję? 

Kim Jestem?